Banner strona główna

Dotacje unijne
Dotacje krajowe

Aktualności

"PRZEDSZKOLAK Z KSIĄŻKĄ"


189.JPG,
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Sidzinie działająca w strukturach Ośrodek Kultury Gminy Skoroszyce z siedzibą w Sidzinie zorganizowała program edukacyjny pn. „Przedszkolak z książką”. Celem programu było zapoznanie dzieci z Gminną Biblioteką Publiczną  w Sidzinie, opowiadanie o jej roli jaką pełni w życiu człowieka. Dzieci mogły dowiedzieć się również, kto pracuje w Bibliotece i na czym polega zawód bibliotekarza, jak zbudowana jest książka, kto ją napisał, zilustrował oraz wydał.  Podczas wizyty pani bibliotekarka wyjaśniła w jaki sposób dzieci mogą stać się czytelnikami Gminnej Biblioteki   w Sidzinie oraz zapoznała dzieci z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zwróciła im uwagę czytając wiersz jak należy traktować wszystkie książki. Dzieci oczywiście wszystko na ten temat wiedziały. Opowiadały o prawidłowym traktowaniu książek. Po przeczytaniu krótkiej bajki o „Franklinie i książce z biblioteki” dzieci dowiedziały się jak należy postąpić w przypadku gdy zgubią książkę wypożyczoną z biblioteki. Na zakończenie pierwszego etapu programu przedszkolaki wzięły udział w quizie bajkowym.

II etap programu rozpoczęliśmy tworzeniem wspólnej książki. Dzieci stały się autorami opowiadania oraz ilustratorami, natomiast w wydawcę wcieliła się pani bibliotekarka, która do wcześniej przygotowanego tekstu dopisywała pomysły dzieci. I tak z jednego opowiadania powstało kilka różnych historii o księżniczce. Przedszkolaki jako autorzy za dodatkowe zadanie mieli wymyślić tytuł swojego opowiadania, jako ilustratorzy wykonali rysunki, każdy do swojej wymyślonej historii. Dzięki inwencji twórczej przedszkolaczków wydaliśmy książki o tytułach:

  • Przedszkolaki z Chróściny(22.03.2016 r.) swoją książkę zatytułowały „Psi bohater”, głównymi bohaterami była księżniczka Różyczka i pies Dżeki, którzy uratowali zajączka.
  • Przedszkolaki z Sidziny (30.03.2016 r.) swoją książkę zatytułowały „ Przygoda Edyty i Reksia”, głównymi bohaterami była księżniczka Edyta i pies Reksio, którzy uratowali jeżyka.
  • Przedszkolaki ze Skoroszyce (31.03.2016 r.) dzieci z grupy 5-6 latków swoją książkę zatytułowały „Przygody księżniczki Malinki”, głównymi bohaterami była księżniczka Malinka i pies Reksio, którzy uratowali kotka.
  • Przedszkolaki ze Skoroszyc (31.03.2016 r.) dzieci z grupy 3,4,5 latków swoją książkę zatytułowały „Bohater Diego”, głównymi bohaterami była królewna Anielka i pies Diego, którzy uratowali króliczka.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały własnoręcznie wykonane zakładki do książek.