Czyste Powietrze to rządowy program priorytetowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza.
Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych oraz naboru w ramach Programu dla osób poszkodowanych w powodzi która miała miejsce w roku 2024 trwającego od 12.12.2024 r. do 30.11.2025 r.
Przedsięwzięcia w ramach Programu od 31.03.2025 r. dofinansowane są w budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r.
Ważne: progi dochodowe i zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwem stałym na nowoczesne, spełniające najwyższe normy tj.:
Potwierdzony standard energetyczny domu
W Programie od 31.03.2025 r. wprowadzono wymóg obowiązkowego potwierdzenia standardu energetycznego budynku – zarówno przed przeprowadzeniem inwestycji, jak i po. Mają do tego posłużyć:
Oba te dokumenty muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych), powinny być poprzedzone wizytą w domu. Na audyt i świadectwo można również pozyskać dotację z programu „Czyste Powietrze” – łącznie do 1 600 zł.
W naborze Programu od 12.12.2024 r. do 30.11.2025 r. dedykowanym osobom poszkodowanym w powodzi, która miała miejsce w roku 2024 dofinansowanie obejmuje również kotły gazowe kondensacyjne oraz kotłownie gazowe, a także Mikroinstalacje fotowoltaiczne.
W Programie od 31.03.2025 r. intensywność dofinansowania w ramach:
Jednocześnie określone zostały maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych. Ograniczono także poziom dofinansowania do prac towarzyszących niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, ale niebędących jego głównym elementem. Wyznaczono limity dotacji jednostkowych na metr kwadratowy powierzchni ocieplenia stropów, podłóg i ścian oraz za okna. Informacje dotyczące kosztów jednostkowych znajdują się w Załączniku nr 2 do Programu.
W naborze od 12.12.2024 r. do 30.11.2025 r. dedykowanym osobom poszkodowanym w powodzi, która miała miejsce w roku 2024, szczegóły dotyczące kwot dofinansowania znajdują się w Programie oraz załączniku nr 2 do Programu.
Wnioski samodzielnie składane są za pośrednictwem generatora wniosków NFOŚiGW https://gwd.nfosigw.gov.pl lub poprzez portal gov.pl