Banner strona główna


Oświata

List nauczycieli z Irlandii do nauczycieli ze Skoroszyc.


 

Na ręce Pana Dyrektora Zespołu Szkół w Skoroszycach Mariusza Marfianego nadeszły podziekowania ze szkoły w Irlandii. Poniżej przedstawiamy treść tego listu.

Kinga Giero- Dyrektor Polskiej Szkoły w Swords 08.04.2019, Swords

Kamila Kowalczyk- wychowawca kl. II b,

(koordynator projektu współpracy)

Polska Szkoła w Swords, Irlandia

Sz. P. Dyrektor

Mariusz Marfiany

Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej

Skoroszyce, Polska

Szanowny Panie Dyrektorze

W imieniu własnym, wszystkich nauczycieli z Polskiej Szkoły w Swords w Irlandii, wszystkich dzieci oraz ich rodziców pragniemy serdecznie podziękować za owocną współpracę.

Polska Szkoła w Swords powstała w 2015 roku. Jest spełnieniem marzeń o szkole polonijnej, w której dzieci uczą się przede wszystkim przez zabawę. Prowadzimy zajęcia w soboty, więc jest to dla naszych uczniów szósty dzień w szkole, od poniedziałku do piątku uczęszczają oni do szkół irlandzkich. Nauczanie języka ojczystego na obczyźnie nie jest łatwe, ponieważ nasze dzieci na co dzień operują językiem angielskim i jest to dla większości z nich język dominujący. Często ciężko jest im zrozumieć, dlaczego muszą chodzić do szkoły w soboty i mówić po polsku. Jednak my mamy świadomość potrzeby zaszczepiania w nich patriotyzmu, pokazania piękna naszej polskiej kultury, historii. Oprócz gramatyki, ortografii, pisania i czytania staramy się uczyć dzieci miłości do kraju, z którego pochodzą. Jesteśmy również jedyną polonijną szkołą w Irlandii o profilu dogoterapeutycznym. W nauczaniu pomagają nam specjalnie wyszkolone pieski : Enya, Reksio i Inka. Oczywiście traktujemy je jak część naszego małego grona pedagogicznego. Dzieci uwielbiają zajęcia ze zwierzętami. Bardzo często odwiedzają nas również inne zwierzątka, takie jak chomik, jeż itd.

Obecnie prowadzimy zajęcia dla 200 polskich dzieci z Swords i okolic wykorzystując metody aktywizujące i sensoryczne. Jesteśmy grupą nauczycieli, która na co dzień pracuje w różnych miejscach, (niekoniecznie związanych z nauczaniem), ale co sobotę biegniemy na spotkanie z dziećmi, przepełnieni wiarą w to, że to co robimy jest naprawdę ważne, że mamy pewną misję do spełnienia. Robimy to, co kochamy i nauczanie jest naszą pasją.

Bardzo cieszymy się ze wsparcia, które otrzymaliśmy od Pańskich nauczycieli. Ogromna ilość otrzymanych książek i materiałów dydaktycznych, jakie zostały nam nadesłane ze Skoroszyc bardzo miło nas zaskoczyła. My tutaj nie mamy dużego dostępu do podręczników metodycznych, pomocy naukowych, książek po polsku. Pomoc od Państwa jest nieoceniona. Byliśmy zaskoczeni również ogromem listów od dzieci. Nie spodziewaliśmy się takiej życzliwości nawiązując współpracę. Dziękujemy z całego serca!

Dzięki Pani Beacie Doskocz-Kaleta otrzymaliśmy tyle książek, że nie jesteśmy w stanie słowami wyrazić wdzięczności. Najcenniejszą pomocą są dla nas mapy, których pilnujemy jak oka w głowie!. DZIĘKUJEMY PANI BEATKO!!! Z pomocą Waszej Szkoły nasze lekcje nabierają coraz bardziej profesjonalnego kształtu. Naprawdę jesteśmy niezmiernie wdzięczni i szczęśliwi. Dziękujemy Panu za wyrażenie zgody na tę współpracę. Jest ona dla nas nieocenionym doświadczeniem. Szkoda, że nie mógł Pan zobaczyć radości w oczach naszych dzieci, kiedy otwieraliśmy paczkę z książkami do naszej małej biblioteczki i gdy dzieci otrzymały listy od rówieśników z Polski. Całe zajęcia musiałyśmy czytać im te listy mimo, że miała być ortografia. Dzieci były przeszczęśliwe i podekscytowane. Dostajemy również bardzo dużo zdjęć. Nasze serca podbił zorganizowany w Pana szkole „Dzień Irlandii”, za który jesteśmy wdzięczni Pani Gabrysi Latała oraz klasie Vb. W najbliższą sobotę rozdamy naszym dzieciom oraz nauczycielom kartki świąteczne przygotowane specjalnie dla nich przez klasy „0” ze Skoroszyc. Szczególne podziękowania należą się paniom wychowawczyniom zerówki : Pani Weronice Soja oraz Pani Joannie Gniewczyńskiej.

Chcielibyśmy również podziękować za tą cudowną współpracę Paniom: Halinie Zięba, Bernadetcie Serafin, Marcie Dziergas, Dagmarze Hospodynicz, Grażynie Maruszczak i Grażynie Chmieleckiej oraz wszystkim innym nauczycielom, a przede wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się we współpracę z nami. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. „ Polska oczami dziecka”. Otrzymaliśmy od Pańskich uczniów przepiękne prace. Rozstrzygnięcie konkursu już niebawem. Wszystkie prace będą podziwiać zarówno Polacy jak i Irlandczycy podczas organizowanego przez nas „Pikniku rodzinnego” w czerwcu.

Mamy nadzieję na kontynuację tej owocnej współpracy między naszymi szkołami. Marzymy o możliwości zorganizowania wymiany międzyszkolnej w przyszłym roku. Pani Beatka obiecała pomóc, bo nie mamy pojęcia, jak się za to zabrać i skąd pozyskać fundusze. Jeżeli wymiana dojdzie do skutku to na pewno chcemy poznać i zaprosimy Adama Ostręgę ( z kl. Va), który przekazał najwięcej książek dla naszych dzieci, do Irlandii. Dziękujemy Adasiu!

(Bardzo przepraszamy, jeżeli jest jakiś błąd w przytoczonych wyżej nazwiskach)

Na zakończenie, pragniemy zapewnić, że w tym czasie strajków i protestów nauczycieli w Polsce, jesteśmy z Wami i wspieramy Was w walce o godne płace. Podziwiamy i szanujemy trud oraz wysiłek, jaki wszyscy nauczyciele wkładają w wychowanie mądrych, dobrych Polaków. Również rodzice pragną zapewnić, że popierają nauczycieli w Polsce.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystko. Pozdrawiamy i życzymy wielu sukcesów zawodowych oraz wesołych Świąt Wielkanocnych i mokrego Dyngusa!

Z poważaniem i wyrazami wdzięczności:

Kinga Giero i Kamila Kowalczyk