Banner strona główna

Dotacje unijne
Dotacje krajowe

Aktualności

Pamięć żołnierzy "Bartka" uczczono w Starym Grodkowie


 
 
 

 W dniu 9 września 2017 na płycie starego lotniska w Starym Grodkowie kilkaset osób z całego kraju wzięło udział w uroczystości upamiętniającej 71. rocznicę mordu dokonanego na żołnierzach Zgrupowania Partyzanckiego NSZ VII Okręgu Śląskiego kap. Henryka Flame „BARTKA”. Mszę polową koncelebrował Biskup Rudolf Pierskała. Potem na Polanie Śmierci odczytano apel poległych, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.
  W uroczystościach wziął udział m.in. Wojewoda Opolski Adrian Czubak, który odczytał list Prezydenta RP, poseł na sejm Katarzyna Czochara, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, władze samorządowe na czele z Panią Wójt Barbarą Dybczak oraz liczni przedstawiciele organizacji patriotycznych, grup rekonstrukcji historycznej i mieszkańcy okolicznych miejscowości w tym Starego Grodkowa. Przyjechali również przedstawicielce rodzin pomordowanych w 1946 roku żołnierzy.
  Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Na zakończenie Pani Wójt podziękowała wszystkim uczestnikom za organizacją tak podniosłej uroczystości i ich obecność, które są świadectwem patriotyzmu i kształtowaniem świadomości narodowej. Zwracając się do mieszkańców Starego Grodkowa podkreśliła ich zaangażowanie w całoroczną opiekę tego miejsca kaźni.
Zapraszamy do fotorelacji