Banner strona główna


Aktualności

Kapusta zakiszona! IX Konkurs Kiszenia Kapusty w Makowicach


DSC_0616.JPG,
 

Kiszenie kapusty to obrzędy i zwyczaje, które już od 9 lat kultywujemy wraz ze społecznością lokalną w Makowicach. Jest to konkurs, w którym biorą udział drużyny z gminy Skoroszyce oraz z powiatu nyskiego. Celem Konkursu jest integracja oraz świetna zabawa Kół Gospodyń Wiejskich oraz Sołectw.
W sobotę 24 września 2016 r. odbył się IX Konkurs Kiszenia Kapusty w Makowicach. Organizatorami konkursu było: KGW Makowice, Ośrodek Kultury Gminy Skoroszyce, Gmina Skoroszyce.
Drużynom dopingowali zaproszeni goście: Pani Barbara Dybczak Wójt Gminy Skoroszyce, Pani Danuta Bajak Prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, Pani Halina Robak dyrektor Szkoły Podstawowej w Makowicach i oczywiście mieszkańcy gminy Skoroszyce.
Do konkursu przystąpiło 7 drużyn. Jedna z nich była z poza naszej gminy. Gorącymi brawami przywitaliśmy drużyny z Brzeziny, Odnowy Wsi z Sidziny, Koła Kobiet z m. Czarnolas, KGW Giełczyce, KGW Makowice, KGW Piątkowice oraz Sołectwo ze Starego Grodkowa.
Po wylosowaniu kolejności, drużyny przystąpiły do konkursu kiszenia kapusty pod bacznym okiem komisji powołanej przez Organizatorów.
Komisja brała pod uwagę:
• czas ukiszenia kapusty
• ilość odciśniętej wody
• porządek pozostawiony na stanowisku
• występ artystyczny
Każda z drużyn otrzymała po takiej samej ilości kapusty, marchwi oraz soli. W jak najkrótszym czasie musiała obrać marchewkę, zetrzeć ją na tarce, rozkroić kapustę, wyciąć tzw. głębie, zszatkować kapustę i metodą tradycyjną udeptać ją w beczce tak, aby wycisnąć z niej jak największą ilość wody. „Oczywiście wszystkie nóżki były dokładnie umyte!”
Pomimo zaciętej rywalizacji między drużynami, było dużo pozytywnych emocji, śmiechu, żartu, dowcipu i udanej zabawy. Występy artystyczne zakończyły II etap IX Konkursu Kiszenia Kapusty w Makowicach. „Śpiewy, tańce, skecze na koniec kiszenia pozostawmy i dobrze się przy tym bawmy”.

Po naradach komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce zajęło KGW z Makowic
II miejsce zajęła drużyna z Sołectwa Brzeziny
III miejsce zajęło KGW Giełczyce
Wyróżnienia otrzymały:
Sołectwo ze Starego Grodkowa, KGW Piątkowice, Koło Kobiet z Czarnolasu, Odnowa Wsi z Sidziny,

Gratulujemy wszystkim drużynom i spotykamy się za rok.